מדריכים, הסברים והנחות

חיפוש טיסות בכל החברות

 

אתרים ומדריכי טיולים

קאלי – או בשמה הרשמי סנטיאגו דה קאלי (Santiago De Cali)

 

קאלי היא בירת המחוז ואלי דה קאוקה (Valle del Cauca) והיא העיר השלישית בגודלה בקולומביה.
כבר עם נחיתתכם בהנחה וישבתם ליד החלון ושהגעתם בשעות היום, תוכלו לראות שהעיר אכן שוכנת בלב עמק רחב ידיים (עמק הקאוקה שבליבו זורם נהר הקאוקה). עמק עצום בין שתי שרשראות הרים תמירים שהינם חלק מהאנדים האינסופיים.
בנוסף תוכלו להבחין במטעי קני סוכר המקיפים את העיר ונראה כי לא נותרה פיסת אדמה ריקה מהם בעמק.
קאלי היא בירת הסוכר של קולומביה ועל כן נקראת לפעמים על ידי תושבי הערים האחרות 'העיר המתוקה' ובסביבותיה כ-15 מפעלי זיקוק סוכר וכאמור מאות אלפי דונמים של קני סוכר. תושבי דרום אמריקה ידועים בצריכת הסוכר הגבוהה שלהם (רבים מהם שותים את הקפה שלהם ללא חלב בשל רגישות ללקטוז, אך עם 4 ו-5 כפיות סוכר!!!) וקאלי עוזרת להבטיח להם אספקה הדרושה למלא צורך זה.

מרכז העיר קאלי

קאלי נוסדה ב-1536 על ידי כובשים ספרדים ועל כן היא אחת הערים הראשונות ביבשת אמריקה, כמובן שבאיזור חיו כבר לפני כן שבטים אינדיאנים. קאלי שוכנות בגובה 1000 מטר מעל פני הים (נמוך ביחס לקולומביה!!!) ועל קו רוחב 3 צפון מעל קו המשווה. על כן העיר חמה יחסית אך לא בלתי נסבלת מבחינת החום כמו ערי החוף בקולומביה.
מרבית המלונות והמכוניות ואפילו המוניות בקאלי מצויידים במזגן. בעיר לא מורגשת מחלת גבהים, שוב בניגוד לערים אחרות בקולומביה, שכן היא לא גבוהה מספיק בשביל שהחמצן יהיה דליל בה בצורה ניכרת. בעיר, כיאה לאיזור טרופי יכולים להיות גשמים כמעט בכל יום מימי השנה, יחד עם זאת לא תהיינה שם סופות והחודשים היותר גשומים הם החודשים בהם השמש מעל קו המשווה – אפריל-מאי ואוקטובר-נובמבר.

למרבה הצער הדבר החשוב ביותר בהגיעכם לקאלי הוא שמירה על בטחונכם האישי. זוהי תולדה של שנות מלחמת האזרחים הארוכה, המשך במאבקי קרטלי הסמים וכלה בעוני ואי השיווין הרב השוררים בקולומביה. הלילה מן הסתם יותר בעייתי מהיום ויש לזכור כי בקולומביה החושך מוקדם (6 – 7 בערב) וגם אין בה שעון קיץ וחורף משום מיקומה סמוך לקו המשווה.
אין זה אומר שצריך לוותר על ביקור בקאלי או בקולומביה בכלל אלא רק לשמור על כללי זהירות שימנעו אי נעימויות. על כן בתוך הכתבה אשזור כללי בטיחות בכל מקום שיצוין.

כיצד להגיע לקאלי

שדה התעופה בקאלי נמצא בפרבר פלמירה (Palmira) מרחק כחצי שעה מהעיר.
השדה שופץ ב-2018 הוא קטן יחסית אך מודרני. בקולומביה, בשל תוואי השטח מקובל מאוד לטוס בטיסות פנים קצרות, שכן קשה מאוד לבנות אוטוסטרדות בין הערים בשל ההרים הגבוהים והנחלים השוצפים בינהם.
בשל גודלה של קולומביה ומספר המרכזים שבה, הקשר האווירי התפתח וישנו שירות טיסות יעיל ורציף בין הערים, הרבה פעמים עם קונקשן בבוגוטה בעיקר ליעדים הקטנים יותר. אך כמעט בכל עיר אפילו קטנה, יהיה שדה תעופה עם 2 – 3 טיסות פנים סדירות ביום. שוב, בעיקר לבוגוטה הבירה הגדולה, אך ממנה ניתן יהיה להמשיך לכל מקום. הטיסות מקאלי ואליה ידועות כזולות בדרך כלל.

בדרום אמריקה ככלל ועל אחת כמה וכמה בערים הגדולות שבה אחת מנקודות התורפה ואולי נקודת התורפה הכי גדולה היא הנסיעה משדה התעופה אל העיר. הגנבים ולצערנו לפעמים גם נהגי המוניות שמשתפים איתם פעולה יודעים שכאשר התייר מגיע, כל חפציו וכספו עליו ועל כן בעודו בדרכו מהשדה הוא מטרה אטרקטיבית לשוד.
על כן ישנן שתי דרכים להימנע מכך, האחת לקחת אוטובוס מהשדה. האוטובוס הוא בטוח שכן הרבה אנשים נוסעים יחדיו, הוא בדרך כלל ייסע עד למקום מרכזי בעיר ומשם יש לעבור למונית עד למלון. זוהי אופציה זולה יותר, אך מסורבלת יותר ובכל מקרה מומלצת אך ורק בשעות היום.
בלילה לא מומלץ לקחת אוטובוס. העלות של אוטובוס פלוס מונית אל המלון בקאלי תהיה בערך 18 – 20 שקלים.
האופציה השניה היא להתקשר אל המלון ולבקש שיחכה לכם נהג מטעמם. מרבית המלונות מספקים שירות זה ומרבית הפעמים באותה עלות של מונית רגילה. הנהג יחכה לכם בשדה עם שלט ושמכם עליו ומשם יוביל אותכם אל מכוניתו ואל המלון. בדרך כלל משלמים ישירות לנהג, לפעמים ניתן לשלם דרך המלון. בכל מקרה לקחת מונית רנדומלית בשדה לא מומלץ, ואם כן אז עדיף לבחור נהג מבוגר ולא צעיר ולא ליסוע עם מי שניגש אליכם אלא ללכת לתור המוניות. העלות של מונית או נהג דרך המלון כמעט זהה והיא כ-65 שקלים.
נהג מומלץ שעובד עם כמה מלונות הוא פליקס, יש לו רכב גדול על כן יכול לקחת עד 5 אנשים על מטענם הוא זמין בוואטסאפ תמיד ומדבר גם אנגלית טובה מומלץ לקבוע איתו יום מראש לפחות 573136950753+.

אל קאלי ניתן להגיע גם מכל עיר מרכזית אחרת באוטובוס מקומי ובעלות זולה יחסית. הנסיעה אבל אינה נוחה וגם מסוכנת בשעות הלילה ועל כן לא מומלצת. טיסת פנים תעלה בדרך כלל 60 – 80 דולר לכיוון מכל עיר מרכזית בקולומביה אל קאלי וגם הטיסות הבינלאומיות אל קאלי בדרך כלל יותר זולות מלערים אחרות בקולומביה, על כן מטיילים רבים בוחרים להגיע אליה ראשית.

כלל בטיחות נוסף בקאלי ותקף לכל ערי דרום אמריקה הוא הזהירות שבחציית הרחוב.
שוב למרבה הצער במדינות רבות בדרום אמריקה למרות שעל פי חוק יש זכות קדימה להולכי רגל, בפועל היא לא מתקיימת ונהגי המכוניות רואים את הזכות להם. בנוסף ישנם אלפי קטנועים ואופנועים בכבישים והללו משתחלים בין טורי המכוניות.
על כן שחוצים את הכביש גם אם רואים שהמכונית עצרה אין זה אומר שצריך להפסיק להסתכל כיוון שאופנוע יכול להגיח במהירות. 
על כן, חציית כביש בדרום אמריקה גם במעבר חציה וגם ברמזור ירוק להולכי הרגל, הינה מסוכנת מאוד ויש להמשיך ולהסתכל גם במהלך חציית הכביש לכיוון ממנו באים הרכבים ולחצות בזהירות רבה.

היכן ללון בקאלי

שדרה 2 – האיזור הבוהמי המתפתח של קאלי

האזור היחיד המומלץ בקאלי הוא סאן אנטוניו בדגש על 'אל פיניון' (מורד השכונה ליד נהר קאלי), שם נמצאים המלונות הגדולים והטובים כמו דן קרלטון ואינטרקונטיננטל. דרך אגב, אם תרצו להתפנק אלו מלונות אמנם קצת מיושנים אך מאוד מפנקים ועם שירות כמו פעם. בסופי שבוע הם מאוד זולים יחסית לרמתם הגבוהה 200 – 250 שקל ללילה לזוג עם ארוחת בוקר.
האוכל כיאה לאוכל בקולומביה בדרך כלל אינו משובח מדי, אך החוויה של השירות במלון שווה את המחיר ללא כל ספק, כמו גם המיקום המאוד נוח שלהם.
בנוסף ישנם עוד כמה מלונות בוטיק סביב הרחוב הקטן הבוהמי היפה של האיזור – שדרה 2  Carrera 2 . במעלה הגבעה לכיוון כנסיית סאן אנטוניו מצויים ההוסטלים למטיילים הצעירים. יחד עם זאת עדיף לשהות במלונות הבוטיק הטובים במורד הגבעה, רמות המחירים נמוכות 120 – 150 שקל ללילה לזוג עם ארוחת בוקר.
בכל מקרה קאלי מאוד זולה ללינה גם ביחס לערים אחרות בקולומביה.

מה לראות ולעשות בקאלי

קאלי עצמה היא יותר עיר מעבר למטיילים שכן הטיסות אליה כאמור בדרך כלל זולות וממנה אפשר לצאת באוטובוסים זולים למרבית דרום קולומביה קאוקה-נאריניו עד אקוואדור וכן למרכז – לאיזור הקפה מניסאלס-פריירה-ארמניה. בכל מקרה בעיר כמעט ואין זרים בניגוד לערים גדולות אחרות בקולומביה. יחד עם זאת העיר מציעה מספר אטרקציות ובעיקר היא מאוד זולה.

שכונת סאן אנטוניו – San Antonio

מלון הספיווק מעל קניון צ'יפִּיצַ'פֶּה

כאמור האזור הטוב והבטוח בעיר הוא סאן אנטוניו, בלילה זהו אולי המקום היחיד הבטוח בעיקר באזור המלונות וב- Carrera 2.
הרחוב הזה מאוד מתפתח ולראיה נפתח בו סטארבקס לאחרונה. כמו כן יש בו מסעדות וכמה ברים מסוגננים שיתמלאו בעיקר בשישי-שבת.
האזור הוא בוהמי ובו חנויות בוטיק בנוסף. ברחוב המקביל מעליו גם כן ישנם בתי קפה וגם מספרות/ספא-ים, בהן אפשר להתפנק בטיפולי יופי למיניהם ובמסאג'ים. הקולומביאנים מאוד מטופחים ותעשיית היופי אצלם נרחבת.
המקום השני שהינו בטוח ונעים ומהווה מרכז עיר חלופי כיוון שכאמור העיר מסוכנת ברובה. הוא קניון צ'יפיצ'אֶפה.

קניון צ'יפיצפה – Centro Comercial Chipichape

נמצא כעשר דקות במונית מאיזור המלונות בסאן אנטוניו שתעלה לכם כ-8 עד 10 שקלים. מדובר במתחם קניות ובילויים ענק עם קולנוע עצום בו סרטים גם באנגלית.
הקניון הוא חצי פתוח ובו המון מסעדות, סופרמרקט, קזינו וכן כל שירות שתצטרכו לתיירים. ליד הפאלבלה (חנות דיפרטמנט ענקית שהיא כמו 'המשביר' של דרום אמריקה – Falabella) ישנה מסעדה איטלקית ענקית ונהדרת בשם Storia D'amor. זוהי מסעדה מעט יקרה (30 – 40  שקל למנה עיקרית) אך יפה, נעימה וטעימה מאוד. זהו אזור מומלץ בכל שעות היום.
בשעות הערב המאוחרות  הקניון מתמלא מאוד שכן בשאר האזורים לא מומלץ להסתובב בשעות החושך.
בחזרה למלון כדאי לבקש 'טקסי סֶגורו' (Taxi Seguro) שזו מונית בטוחה, אחד השומרים יכול להפנות אותכם לעמדה. בצ'פיצ'אפה ישנו המלון הטוב ביותר בקאלי הספייווק Spiwak, המלון מומלץ לזוגות שרוצים להתפנק שכן במרבית החדרים יש ג'קוזי ועוד פינוקים. המלון הוא בעלות גבוהה יחסית לקאלי כ- 350 – 400 שקלים לזוג ללילה אך זולה בהשוואה למדינות מערביות.

קניון צ'יפִּיצַ'פֶּה

סלסה

קאלי היא בירת הסלסה של קולומביה ואולי אף של דרום אמריקה כולה. קאלי נמצאת באיזור שנקרא 'פסיפיקו'  כלומר שכבר נמצא בצד של האוקיינוס הפסיפי בקולומביה (בניגוד לצד השני שנמצא לחופי הים הקריבי) ואף ניתן להגיע ממנה אל החוף הפסיפי די במהירות.
כל האיזור של קאלי ועד החוף הפסיפי הוא אזור בו מגדלים כבר שנים קני סוכר כאמור ופרות טרופיים אחרים. מה שהצריך בעבר הבאת עבדים רבים על ידי הקולוניאליסטים. על כן בימינו קיימת עדיין אוכלוסיה רבה של שחורים או כפי שהם מכונים בקולומביה 'אפרו-קולומביאנים' באזור. בשילוב עם התרבות הספרדית-קולומביאנית ומזג האוויר הטרופי התפתחה בקאלי תרבות הסלסה. לקאלי סגנון סלסה ייחודי ומהיר יותר מהסלסה הרגילה. מומלץ לקחת שיעור סלסה אחד לפחות בהגיעכם לעיר ויש גם הופעות סלסה וכמובן הרבה מועדונים. בכל בית מלון יוכלו להפנות אותכם.

אטרקציות תיירותיות מרכזיות

הכניסה לפארק ריו דה-גאטו

ריו דה גאטו – Rio de Gato
מדובר בפארק קטנטן שהפך להיות אחד מסמליה של קאלי. הפארק נמצא ממש בקצה הקאררה 2 (Carrera 2)  בצד השני של הכביש על שפת נהר קאלי. בפארק מוצגים פסלי חתולות באינטרפטציות שונות ומעניינות. הפארק החל עם הצבת פסל חתול ענק של האומן הרננדו טאחאדה סמוך לנהר. אחר כך החליטו שהחתול בודד מדי ופתחו בפני אומני העיר אפשרות לעצב פסלי חתולות באינטרפטציות שונות כך שהחתול לא יהיה לבד. מאז חתול נהיה אחד מסמלי העיר.

קריסטו ריי – Cristo Ray
בדומה לריו דה ז'נירו בברזיל גם מעל קאלי מתנוסס פסל של ישו. אמנם הרבה יותר גבוה ורחוק על ההר. אך התצפית משם מרהיבה. ניתן לקחת מונית, כעשרים דקות נסיעה ממרכז העיר, או כחלק מטור אטרקציות בקאלי שתמיד יעבור שם.

לה אבנידה סקסטה – השדרה השישית – La Avenida 6a
בדרום אמריקה ובעיקר בקולומביה מקובל לכנות את איזור המועדונים והברים כ'סונה רוסה' (Zona Rosa). השדרה השישית היא אזור הבילויים הזה בקאלי. מומלץ להגיע בשישי שבת גם בחמישי. לשם יוצאים המקומיים לבלות או כפי שהם מכנים זאת א-רוומביאר (a rumbear).
קאלי ידועה כמרכז עולמי של סלסלה כאמור והמקומיים בה אוהבים מאוד לרקוד לבלות וגם לשתות, בעיקר רום ואגוורדיינטה מקומי (Aguardiente), שזהו הליקר הקולומביאני – לכל מחוז יש את האגוורדיינטה שלו. גם כאן הבטחון הוא הדבר המרכזי עליו יש להקפיד. יש להישאר כל הזמן על הציר המרכזי ולא להתפתות לסטות ממנו לרחובות לא הומים. אל, ומהמקום יש להגיע אך ורק במונית. בזמן השהות במועדונים ובברים, לעולם אין להשאיר את המשקה לבד.

במשך היום גם ניתן להגיע לאזור בו חנויות רבות וכן בניינים קולוניאלים.

כנסיית לה הרמיטה והמדרחוב – La Ermita
במורד הנהר מסאן אנטוניו ישנו מדרחוב שבקצהו לכיוון טורה קאלי Torre de Cali – מגדל קאלי שהוא הגבוה ביותר בעיר, שוכנת כנסיה הבנויה בארכיטקטורה גוטית מאוחרת גרמנית ושמה לה-הרמיטה. מומלץ בשעות אחר הצהריים המאוחרות וכמובן לא בלילה. המדרחוב בשדרה מספר 1 במקביל לנהר, מוליך הישר אל הכנסיה.

קפלת סאן אנטוניו והתצפית – Capilla San Antonio
במעלה הגבעה מאזור המלונות של אל-פיניון ישנו פארק וכנסיה יפה וגם תצפית על חלק מהעיר. מדובר בכנסיה מהמאה ה-18 בסגנון הברוק. הפארק מסביב יפה וישנה תצפית אל העיר ממנו.

שכונת סאן אנטוניו
אותה שכונה שהוזכרה לעיל. השכונה העתיקה ביותר בעיר. במעלה הגבעה בדרך אל הכנסיה תעברו בשכונת סאן אנטוניו בה תמצאו בתים קולוניאלים רבים. השכונה מעט מוזנחת אך מעניינת ואוטנטית מאוד וגם בטוחה בשעות היום.

גן החיות של קאלי Zoologico de Cali
לחובבי גני החיות זהו גן חיות ייחודי בקולומביה והוא ידוע אולי כאטרקציה מספר 1 של קאלי. מדובר בגן חיות גדול ובו תמצאו את מרבית החיות של קולומביה. נחשב לגן חיות מעניין ומגוון מאוד.

אטרקציות מחוץ לעיר – טבע

בשל הריחוק של קאלי מהמרכזים האחרים של קולומביה וכן היותה מוקפת הרים כאשר הרכס המערבי יורד עד לאוקיינוס השקט, תוכלו למצוא בה אתרי טבע ייחודיים ובתוליים להפליא. אם יש משהו טוב בהתמודדות ארוכת שנים עם לוחמי הגרילה של הפ.א.ר.ק, אז עצם היותם של הג'ונגלים ואזורי הטבע המרוחקים מחוץ לתחום במשך שנים, שימר אותם בצורה מרהיבה.
כיום גם יש מגמה שצמחה מלמטה בקולומביה של שימור הטבע ומיני החי בה. הקולומביאנים מודעים היטב להשלכות הרות האסון של האדם על הטבע, ועל כן הם מנסים לשמר את הטבע המרהיב שלהם.

פארק פאראיונס – Parque Farallones de Cali

מדובר בפארק לאומי ענקי ושמורת טבע, המתחיל במעלה ההר המערבי של קאלי ומגיע עד האוקיינוס הפסיפי. גם אם לא רוצים לטייל בעומק הפארק ולתור אחר חיות כמו דב הנמלים שחיות בו, ניתן להגיע במרחק של שעה מקאלי אל שולי הפארק ולהנות מהטבע ומהג'ונגל ההררי. המקום המרכזי להגיע אליו מקאלי, וממנו להחליט אם ממשיכים בטרקים פנימה או נהנים משולי הפארק הוא הכפר פנסה Pence כשעה נסיעה מקאלי. גם כאן, לוחמי הגרילה 'עזרו' לשמור על הטבע מעצם היותו של הפארק מחוץ לתחום שנים ארוכות.

האתר המעניין ביותר והייחודי הוא סאן סיפריאנו שנמצא סמוך לעיר בואנוונטורה (Buenaventura) על החוף הפסיפי. יש לקחת בגדים ונעליים שניתנים להרטבה. מרחק של שעה וחצי – שעתיים מקאלי.

סאן סיפריאנו – San Cipriano

כאשר מגיעים אל הכפר, עולים על אמצעי תחבורה ייחודי. במקום ישנם פסי רכבת ישנים ונטושים עליהם הרכיבו המקומיים עגלה המחוברת לאופנוע ועולים במעלה פסי הרכבת כשישה קילומטר עד הכניסה אל הפארק. כך מתחילה ההרפתקה.
במקום עצמו ישנו מפל של מים טהורים ונקיים כקריסטל. המקומיים נוהגים לומר שאלו המים הצלוללים ביותר והנקיים ביותר בקולומביה. במים ניתן לרחוץ ולהתרענן מהחום המהביל של הג'ונגל. בהמשך המסע עולים על אבובים ויורדים במורד הנחל. סביבכם יחוגו ציפורים ופרפרים ומכל עבר הירוק של הג'ונגל יבהק. תוכַּנים עם מקור צבעוני אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות על צמרות העצים.
הג'ונגל נמצא בכל עבר, אך הייחודיות כאן היא הבתוליות של המקום תוך כדי סמיכותו היחסית אל העיר. שכן, בדרך כלל מקומות סמוכים לעיר כבר מאוד ממוסחרים או שבשביל להגיע לג'ונגל אמיתי יש לנסוע הרחק מחוץ לערים. ניתן לעשות את הטיול כטיול יום של יציאה בבוקר וחזרה בערב, כמעט בכל מלון יוכלו להפנות אותכם לסיור שכזה. הכי מומלץ במידה ואתם 3-4 אנשים לשכור מדריך עם רכב שייקח אותכם. העלות גבוהה יחסית כ-650 שקלים, אך היא כוללת את כל עלויות הכניסה לאתר וארוחה ייחודית למקום הכוללת דגים מהנהר. בהתחשב בכך שמדובר בשעתיים נסיעה לכל כיוון העלות לא מאוד גבוהה וגם עם מדריך תיסעו ברכב מרווח וממוזג. שוב ניתן להיעזר בפליקס 
.+573136950753

חוף הים

העיר בואנוונטורה שוכנת על החוף הפסיפי, אזור זה הוא יחסית מרוחק מכל המרכזים של קולומביה ועל כן מאוד אוטנטי ולא מתוייר כמעט. צפונית ודרומית לעיר וגם בה, ישנם חופים עם מים נקיים וביקור בחוף יכול להפיג במעט את החום הרב השורר במקום. למרות המרחק של כשעתיים וחצי נסיעה, רבים מתושבי קאלי יורדים בסופי שבוע אל הים. ניתן גם לקחת אוטובוס לבואנוונטורה ולשהות בעיר יומיים שלושה, לרחוץ בחופים ולצאת ממנה אל סאן סיפריאנו. יש לקחת בחשבון שמדובר באזור מאוד לא מודרני.

פארק המים טארדס קאלניאס – Acuaparque Tardes Caleñas

סמוך לשדה התעופה ישנו פארק מים יחסית גדול עם בריכות רבות, מגלשות וכן אטרקציות נוספות. פתוח רק שישי-שבת-ראשון עד 1700 בערב.

לסיכום אומר כי קאלי עצמה היא חשובה בקולומביה אך מבחינה תיירותית תשמש יותר כמקום מעבר ופחות כמקום לתור בו.


התוכן בעמוד זה נכתב באדיבות רבה על-ידי גולשי האתר למטרת שיתוף החומר ועזרה למטיילים אחרים.
ייתכן וסביר כי במהלך הזמן השתנו שעות פתיחה, מחירים ופרטי מידע אחרים, ועל הקורא לבדוק אותם לפני השימוש בהם.
השימוש במידע מהווה הסכמה לתנאי השימוש של האתר.
טיול נעים!