מדריכים, הסברים והנחות

אתרים ומדריכי טיולים

המדריך המלא להשכרת רכב בישראל

חברות השכרה בישראל

בישראל פועלות מספר חברות השכרה בפריסה ארצית. חלקן בזכיינות למותג בינלאומי מוכר כמו: הרץ, באדג'ט, יורופקאר, אוויס. וחלקן כמותג מקומי כמו: ליס4יו / קל אוטו, אלדן, אלבר, אוטו שי.
כמו כן יש מספר חברות עם פריסה אזורית (שני סניפים ומעלה) כמו: בסט קאר וסאן קאר הפועלות באזור גוש דן והמרכז, או חברת גשר גולן הפועלת באזור שבין קצרין לבית שאן. בנוסף פועלות חברות השכרה מקומיות ולהן סניף אחד בלבד כמו אהרוני ליס בנתניה, סהר ליס קאר בחדרה, אוונטי ברעננה ועוד.

רוב חברות ההשכרה בישראל עוסקות גם בליסינג ובמכירת רכבים (רכבים שסיימו את תפקידם בשירותי הליסינג וההשכרה או מכירת רכבי 0 ק"מ ישירות לצרכן), כאשר נושא ההשכרה הוא רובד נוסף ולרוב לא העיסוק המרכזי של החברה.

חברת השכרה הפועלת בישראל מחויבת ברישיון ובעמידה בתנאי בסיס מסוימים, בעיקר לגבי גודל הצי המינימלי להשכרה, גיל ותחזוקת הרכבים וכן לגבי תנאי הביטוח וההשכרה.

השוואת מחירים

כיום לרוב חברות ההשכרה יש אתר שדרכו ניתן לצפות ברכבים הזמינים, לקבל הצעת מחיר ואף להזמין ולשלם על ההשכרה מראש.
בנוסף, מומלץ להכנס גם לאתרי השכרה בינלאומיים כמו רנטאלקארס ולקבל תמונה משלימה לגבי המחירים ומגוון הרכבים.
באופן מפתיע, לעיתים תוכלו לקבל מחיר טוב יותר באתרים הבינלאומיים, מאשר בהזמנה ישירה מחברת ההשכרה בארץ.
חשוב לדעת כי המחירים באתרים הבינלאומיים לא כוללים מע"מ ולכן סביר שבעת איסוף הרכב תאלצו להוסיף 17% למחיר שקיבלתם, גם אם זה לא כתוב בתנאים בצורה ברורה.

באתר של פאפם פאפם תוכלו להיעזר במנוע חיפוש להשכרות רכב בישראל, המאפשר חיפוש בלמעלה מ-50 מיקומים בישראל.
מנוע החיפוש יסרוק את האתרים הישראלים והבינלאומיים ויחזיר לכם בחיפוש אחד את כל האפשרויות לרכבים.
מדובר במנוע חיפוש ייחודי בישראל, שווה לעשות בו בדיקה כשמחפשים רכב להשכרה.

השכרת רכב לפי שעה / רכב שיתופי

שירות רכב שיתופי הוא שירות מינויים המאפשר לחברים בו לאסוף רכבים הפזורים בחניות קבועות ברחובות ברחבי העיר, לצורך נסיעות קצרות. התשלום בעבור השימוש ברכב נעשה לפי שעה ובנוסף תשלום קבוע לפי כל ק"מ שהרכב נסע. אין צורך לשלם על דלק והוא כבר משוקלל בתשלום.

בישראל פועלות שתי חברות המציעות שירות של רכב שיתופי – קאר2גו וסיטי קאר.

עיקרי היתרונות בשימוש בשירות רכב שיתופי לעומת השכרה קלאסית הן:

  1. ניתן לאסוף את הרכב במגוון נקודות גאוגרפיות ברחבי העיר, במקום להגיע למגרש השכרה ספיציפי, שאינו נמצא בד"כ באזורי מגורים.
  2. משך הזמן לקבל הרכב הוא מספר שניות, לעומת רבע שעה (ולעיתים אף הרבה יותר) כאשר חוסכים את התהליך של התנהלות מול נציג השירות, חתימה על מסמכים, סקירת מצב הרכב ועוד.
  3. שעות גמישות – ניתן לאסוף את הרכב בכל שעות היממה ולא רק בשעות הפתיחה של הסניף.
  4. מחיר – במצבים מסויימים התמורה למחיר טובה יותר בהשכרות לשעות בודדות ולעיתים יוצאות חברות הרכב השיתופי במבצעים לשעות הערב והסופ"ש ואף לימים שלמים, שנותנות מחיר טוב יותר מההשכרות הקלאסיות.

השכרה בשירות עצמי – סיקסט

שירות מעניין, שכנראה יהפוך לנפוץ יותר בשנים הקרובות, הוא השכרה בשירות עצמי שמציעה חברת שלמה סיקסט בנקודות שונות בישראל. מצד אחד מדובר על שירות השכרה רגיל המוכר לנו בשיטה של תשלום בעבור יום השכרה מלא (כל 24 שעות נחשבות ליום השכרה) ומצד שני, אין צורך להגיע לדלפק או לסניף מסויים של החברה (הרכבים ממתינים בנקודות ידועות מראש ולשם יש להחזיר את הרכב בסיום ההשכרה, חלק מהנקודות נמצאות בסמוך או בתוך מגרשי השכרה קיימים, אך ללא הצורך להגיע לדלפק ולעבור אצל נציג).
כך ניתן ליהנות מהיתרונות של השכרה בשירות עצמי, בכל שעות היממה ובתהליך איסוף מהיר יחד עם היתרונות של השכרת רכב קלאסית.

 עוד יתרון בשירות לנהגים צעירים – נהגים מתחת לגיל 24 ומעל לגיל 21 יכולים להינות מהשירות ללא תוספת דמי נהג צעיר, מה שהופך את השירות לכדאי יותר בעבורם, לעומת חלופות אחרות שבהן יש לשלם תוספת תשלום בגין נהג צעיר.

השכרת רכב לסופ"ש

מכיוון שרוב השכרות הרכב בישראל הן לצרכים עסקיים, במהלך הסופ"ש עומד צי גדול יותר פנוי לחברות ההשכרה והן מציעות מבצעים שונים למי ששוכר רכבים לסוף השבוע. מאותה הסיבה, השכרת רכב לשבוע תהיה לעיתים זולה יותר מהשכרת רכב ל-7 ימים נפרדים.

השכרת רכב לחודש

חלק מחברות ההשכרה מציעות מבצעים למי שישכור רכב לתקופה של חודש (כ-28 עד 31 ימים).
בד"כ גובה ההנחה להשכרה חודשית עומד על הטבה בשווי של עד כ-7 ימים. כלומר מחיר ההשכרה החודשי יהיה דומה למחיר ההשכרה של כ-24 ימים.
חשוב לשים לב שלא תמיד תקבלו את ההנחה החודשית ושווה לבדוק זאת. למשל אם תשכרו רכב לכ-25 ימים או 27 ימים, ייתכן והמחיר שתקבלו להשכרה של 31 ימים, יהיה זול יותר.

חשוב לזכור שמחיר ההשכרה הבסיסי הוא לא המחיר הסופי – לימים נוספים ישנן עלויות נוספות, כמו עלויות ביטוח שעליהן יש לשלם לכל יום בנפרד ויש לשקלל זאת במחיר הסופי (ראו בהמשך סעיף ביטוחים).

השכרת רכב לתקופה ארוכה

רוב חברות ההשכרה לא מציעות באתרים שלהן אפשרות להשכרה למעבר לחודש ימים.
בד"כ תאלצו להתקשר או לדבר עם נציג בדלפק לשם קבלת הצעה להשכרת רכב לתקופה ארוכה יותר.

ביטוחים

כל השכרות הרכב בישראל מוגדרות כחוזה אחיד ולכן הן כפופות לתנאים דומים ומפוקחים.
בכל השכרה אתם מקבלים את כל ביטוחי החובה המסירים מכם את האחריות לפגיעות גוף ונפש שלכם, של הנוסעים אתכם ושל כל צד שלישי.
בנוסף כל ההשכרות כוללות ביטוח צד ג' – אשר יסיר מכם את האחריות לפצות כספית בגין נזקים לרכבים אחרים.
לבסוף כל חברות ההשכרה מחוייבות להגביל את גובה ההשתתפות העצמית במקרה ויגרם נזק לרכב במהלך ההשכרה, כך שבמקרה של תאונה, גם אם הרכב ניזוק לחלוטין ואינו ראוי עוד לנהיגה, התשלום המקסימלי שתשלמו יעמוד על סכום מוסכם מראש (בד"כ משתנה בין חברה לחברה ובין קבוצות הרכב ועומד על כ-800₪ לרכבי מיני ועד לכ-4000₪ לרכבים גדולים).

רוב חברות ההשכרה מציעות מסלול לביטול ההשתתפות העצמית במקרה של נזק לרכב. תוכלו לבחור להוסיף את אותו המסלול בתשלום יומי (כ-40₪ עד 200₪ לכל יום השכרה, תלוי בחברה ובקבוצת הרכב), כך שבמקרה של תאונה אתם תהיו פטורים מאותם דמי ההשתתפות העצמית.
צריך לשים לב כי חלק מחברות ההשכרה מאפשרות הגנה מוזלת ומצומצמת יותר, למשל הגנה לנזקים לצמיגים או הגנה לשמשות הרכב הרכב, במחיר זול יותר.

האם כדאי להוסיף את הביטוחים המורחבים? זאת החלטה מאוד אישית, אבל באופן כללי, ככל שההשכרה קצרה יותר ודמי ההשתתפות העצמית גבוהים יותר, כך כדאי להוסיף את הביטוחים המורחבים. בהשכרות ארוכות יותר, מחיר הביטוח הופך לעתים לגבוה יותר מדמי ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה מה שהופך אותו ללא רלוונטי, אך עדיין עלולים להציע לכם ולקנות אותו.

השכרת רכב לנסיעה לאילת

חברות ההשכרה להן סניפים באילת ובמקומות נוספים ברחבי הארץ מאפשרות, למי שמעוניין בכך, לשכור רכב בנקודה אחת, להגיע איתו לאילת ולמסור אותו שם. ולחילופין לשכור רכב באילת בסוף החופשה ולחזור איתו למרכז הארץ.
השכרות אלה נקראות השכרות בכיוון אחד ולרוב תאלצו לשלם תוספת בגין השכרה מסוג זה. שווה לבדוק כי לפעמים התוספת הזאת כל כך יקרה, שעדיף לכם פשוט לשכור את הרכב גם לימים בהם אתם שוהים באילת ולא צריכים את הרכב ואז לחזור איתו בחזרה לנקודת המוצא שלכם במרכז הארץ. לדוגמא בחברת באדג'ט תשלמו כ-390₪ על השכרה בכיוון אחד לאילת או מאילת.

חלק מהחברות פוטרות אתכם מדמי ההשכרה בכיוון אחד, בתנאי שתקופת ההשכרה תעלה על מספר ימי השכרה (בבאדג'ט למשל, תהיו פטורים מהתשלום אם משך ההשכרה יהיה שבוע לפחות).

סוגי רכבים

בישראל ניתן לשכור רכבים מכל הגדלים והסוגים, החל מרכבי מיני קטנים ועד למשאיות.
כאשר ניגשים לבצע הזמנה של השכרת רכב באתרים השונים חשוב לדעת כי חברות ההשכרה מתחייבות לספק רכב אשר דומה לרכב שהוזמן. כלומר, לא בהכרח תקבלו את הדגם שהזמנתם אלא רכב בעל מאפיינים דומים. לשם כך חברות ההשכרה יצרו מוסכמות לגבי חלוקת רכבים בעליי מאפיינים דומים לקבוצות רכב.

קבוצות רכב מתחילות מקטגוריית מיני / Mini לרכבים בסגנון פורד קה או יונדאי i10, וממשיכות לרכבי אקונומי, קומפקט, ביניים (Intermediate), סטנדרט, גודל מלא (Full Size), פרימיום ויוקרה.
בכדי לסבך קצת את המשוואה, מלבד גודל הרכב הקבוצות מתחלקות גם לסוג הרכב, למשל פורד פוקוס תהיה בקבוצת רכב קומפקט ואילו פורד פוקוס סטיישן תהיה בקבוצה אחרת: קומפט סטיישן, כאשר במקומה אתם עלולים לקבל רכבים אחרים כמו: פיאט טיפו סטיישן או אופל אסטרה סטיישן. מלבד רכבי סטיישן, יש רכבי שטח/SUV ורכבי וואן. למשל מקובל לשייך רכבים כמו סיטרואן C4 פיקאסו או סיטרואן ברלינגו לקבוצת רכבי וואן קומקטיים.

רוב הרכבים בעלי 7 מקומות ומעלה ישוייכו בד"כ אף הם לקבוצות מסוג וואן, למשל רכב 7 מקומות מדגם אופל זאפירה יהיה בקבוצת וואן בינוני ומרצדס ויאנו יהיה בקבוצת וואן יוקרה.